Materiály

Krátký přehled materiálů, které používáme k výrobě ponožek, podkolenek, kompresních ponožek a dalších produktů.

Merino vlna

Merino vlna je velice kvalitní druh vlny, který je specifický velmi vysokou jemností. Je pojmenován podle plemena Merino, které pochází pravděpodobně ze severní Afriky. Jednotlivá vlákna této vlny jsou velmi tenká (10 – 25 mikrometrů) a jejich struktura je nepravidelná. To umožňuje této vlně absorbovat vlhkost v míře až 30% svého objemu a díky nepravidelnosti vlákna zajišťuje vysokou hřejivost. Antibakteriální vlastnosti vlny Merino umožňují dlouhodobé nošení ponožek, aniž by zapáchaly. V extrémních případech outdoorového provedení lze jeden pár ponožek nosit 14 dní, jak jsme již měli možnost sami vyzkoušet.

Vlna

Přírodní materiál získaný ze srstí ovce domácí. Pro výrobu ponožek se používá jemná vlna. Díky zvláštní struktuře vlákna je vlna velice pružná a ohebná. Díky tomu se téměř vůbec nemačká. Ponožky vyrobené z vlny mají výborné tepelně-izolační vlastnosti a jsou proto velice hřejivé – nejvíc ze všech nabízených materiálů.

Akryl

Syntetický materiál, který se svými vlastnostmi blíží vlně. Jeho výhodou je však nižší cena. Často se v kombinaci s vlnou také používá. Nevýhodou tohoto materiálu je to, že se žmolkuje, elektrostaticky nabíjí a tím pádem i špiní.

Polypropylen

Jedná se o nejlehčí textilní vlákno (0,91 g/cm3), které je odolné vůči chemikáliím, nenavlhá a oproti ostatním syntetickým materiálům se tolik elektrostaticky nabíjí. Nabízí široké použití a zpravidla slouží jako materiál pro základní kostru ponožek (společně s elastanem).

Syntetické vlákno Polycolon® je registrovánou firmou Schoeller. Oproti bavlně a standardnímu polypropylenovému vláknu je podstatně lehčí a nenasáká vlhkost. Ta je transportována ven od těla a vytváří tak suchý pocit.

Bavlna

Z Německého Baumwolle vyplývá, že je to v podstatě vlna, co roste na stromě. Je to velmi pevný materiál, jehož pevnost se po namočení dokonce zvětšuje. Jeho jemnost ho předurčuje k tomu, aby se používal k výrobě ponožek, kde je pohodlné nošení prioritou, jako jsou například společenské nebo sportovní ponožky. Výhodou materiálu je jeho nízká cena v kombinaci s dobře dosažitelnou kvalitou.

Polyamid

Byť může vytvářet nepříjemný studený pocit na dotek, jedná se o materiál velmi pevný, odolný a to jak vůči mechanickému, tak i chemickému působení. Po namočení velmi rychle usychá díky svému vysokému specifickému objemu a nízké specifické hmotnosti. Díky tomu, že se velmi dobře barví, je barva v čase prakticky neměnná.

Polyester

Výhodami polyesterových vláken je jejich vysoká odolnost na světle, povětrnostním vlivům a mikroorganismům.

Coolmax® je speciální syntetické polyesterové vlákno registrováno firmou Invista. Vyznačuje se velmi dobrou schopností odvodu par od povrchu těla a zároveň je velmi málo nasákavé. Ponožky vyrobené z vlákna Coolmax® jsou velmi lehké, jemné a prodyšné.

Elastan

V ponožkovém zboží se zpravidla nepoužívá ve větším obsahu než 10%. Výslednému produktu poskytuje své elastické vlastnosti. Dostupné je i speciální elastanové vlákno vyráběné firmou Invista, které je známé pod jménem Lycra®.

Bambus

Z historického pohledu je tento materiál relativně mladý – průmyslově se používá teprve od začátku 20. století. Svojí prodyšností umožňuje výborné větrání. Cena materiálu je podobná bavlně, avšak odolnost v čase je velice nízká – proto tento materiál příliš nepoužíváme.